Hímzések a szűrön

08 Jan 2019 : 20:46    0
Magyar sajátosság a férfiviseletek sorában a szűr.

Eredetileg hímzéssel díszítették, később alakult ki a rátéttel való díszítés. A hímzések színvilága, motívumai később lakástextileken is megjelentek. A Magyar Művészeti Akadémia filmjében megismerhetjük a szűr történetét, készítésének módját.

„Galánfi András fafaragó népművész a 2013-ban Hajdúböszörményben harmadik alkalommal megtartott Cifraszűr találkozóhoz és a Hortobágy szélén, Vókonyán tizedszer megrendezett Hortobágy örökös pásztorai találkozóhoz kapcsolódóan mutatja be a a hungarikumnak számító cifraszűr történetét, használatát, elkészítését. Bemutatja a cifraszűr gazdag szín- és díszítményvilágát s egyúttal élményszerűen elmeséli, hogyan vált a cifraszűr a pásztoremberek életének szerves részévé. A filmet a legszélesebb érdeklődő közönség mellett különösen művészeti szakközépiskolák, kézműves szakiskolák és a kézművesség iránt érdeklődőknek ajánljuk.”

Szerkesztette és rendezte: Galánfi András Operatőr, vágó: Alföldi István MMA, 2013

Forrás: